Ceviz ve Sağlık
Dünyada ve Türkiye'de 10 yıldır yapılan klinik ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına dayanılarak hazırlanan raporda, cevizin faydalarıyla ilgili olarak şunlar kaydedildi:

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.

Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor...

Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var.

Beslenme tarzımızdaki yağlar hücre zarlarına giderler. Omega-3'ler yumuşak ve sıvıdır, dopamin ve serotonin gibi kişiye kendisini iyi hissettiren nörotransmitterlerin hücreden içeri ve dışarı hareketlerini kolaylaştırarak hücrelere birbirleriyle iletişim kurmalarına yetecek düzeyde "esneklik" sağlar, ayrıca iyi bir hafıza ve zihnin desteklenmesine de yardımcı olurlar. Omega-3'ler gerçekten beyin için ideal besinlerdir ve ceviz de omega-3 bakımından zengindir.

Ceviz diğer yemişler arasında en yüksek oranda omega-3 yağı içeren besindir. Omega-3'ler, trigliseridlerin düşmesine yardımcı olmak ve damarlarda plak oluşumunu azaltmak gibi sağladığı önemli faydaların yanında, aynı zamanda çeşitli seviyedeki beyin fonksiyonları da destekler. Bu seviyelerden biri ruh hali ve duygularla alakalıdır. Harvard Tıp Fakültesi Profesörü Andrew Stoller, "The Omega-3 Connection" adlı kitabında 'Daha çok omega-3 tüketmenin ruh haline iyi gelebileceğini' çok iyi açıklıyor. Pek çok bilimsel ve klinik kanıtlar göz önüne alındığında, cevizin ruh haline iyi geldiği tartşılmaz bir gerçek. Yüksek miktarda balık tüketimiyle (omega-3 yağ asitleri)depresyon oranındaki düşüşün birbiriyle ilişkilendirildiği çok sayıda araştırmada; depresyonda olan hastaların omega-3 seviyesinin düşük olduğuna ve diğer birtakım davranışsal ve kavrayışsal bozukluklar yaşadığına dair çeşitli biyokimyasal kanıtlar saptanmıştır.

Ceviz kilo yönetiminde de harika bir besindir. Yemeklerden önce yenilen birkaç ceviz (dört ile altı yedi ceviz kadar) açlık hissini azaltıp kişilerin daha az yemek yemesini sağlar. Son derece dengesiz beslenirken ve gün içinde çok yüksek kalorili bir beslenme tarzı benimsemişken tüm bunların üzerine yiyeceğiniz cevizin sizi zayıflatacağından bahsetmiyorum elbette. Dengeli bir diyet programının yanında alınan tutarlı miktarlardaki ceviz kilo vermenizde ve iştah kontrolünde size yardımcı olacaktır.

Büyüme, yenilenme ve beyin işlevselliğine yardım eder. Cevizler, tıpkı diğer birçok yemiş gibi besleyicidir, özellikle de mineraller açısından. Protein, lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum içeren ceviz ayrıca büyüme, yenilenme, yaraların iyileşmesi, beyin fonksiyonlarının en üst düzeyde seyretmesi, normal şeker, insülin ve kolesterol metabolizmaları için önemli bir mineral olan manganez ve çinko'dan oldukça zengindir.

Çinko vücuttaki pek çok işlemin yapılabilmesi için gereklidir. Büyüme, gelişme, bağışıklık sisteminin işler durumda kalabilmesi için vücudun çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko bizi, bağ dokusu iltihabı, grip, soğuk algınlığı ve daha bir çok enfeksiyona karşı korur. Çinko birçok hormonun üretiminde de gereklidir ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Antikor oluşumunda rol oynadığı gibi vücudu mikroplara karşı harekete geçirir.